21.11.19

Οι πρώτες υπογραφές στήριξης των Ειρήνη και Ζήση – η εκστρατεία συνεχίζεται




Δημοσιεύουμε τα πρώτα ονόματα ατόμων και συλλογικών φορέων που έχουν εκδώσει ψηφίσματα είτε υπογράφουν κατά της σκευωρίας που έχει στηθεί ενάντια στους σ. Ειρήνη Εμινίδου και Ζήση Σούρλα, φοιτητών και μελών του «Ξ» που συνελήφθησαν άδικα, χτυπήθηκαν από την αστυνομία αναίτια και οδηγούνται τη Δευτέρα 25/11 σε δίκη με κατασκευασμένες κατηγορίες. 
Διαβάστε περισσότερα για την υπόθεση εδώ κι εδώ 
Ατομικές υπογραφές Βουλευτών, Δημοτικών-Περιφερειακών Συμβούλων, Συνδικαλιστών, Ακαδημαϊκών κλπ
  1. Αγαπητός Θανάσης, δάσκαλος, μέλος Δ.Σ. του Β’ Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσ/νίκης, περιφερειακός σύμβουλος Κεντ. Μακεδονίας-“Ανταρσία στην Κ. Μακεδονία”
  2. Ανδρεάδη Αγγελική, μέλος 15μελούς μαθητικού συμβουλίου 2ου ΓΕΛ Συκεών Θεσσαλονίκης “Φίλιππος” 
  3. Αντωνίου Παναγιώτης, μέλος του ΔΣ του ΦΣ Νομικής
  4. Βελισσαρίου Σίσσυ, Πανεπιστημιακός (ΕΚΠΑ), μέλος CC του DIEM25
  5. Βιτάσκου Αλεξία, μέλος 15μελούς μαθητικού συμβουλίου 2ου ΓΕΛ Συκεών Θεσσαλονίκης “Φίλιππος”
  6. Βλαχομήτρος Δημήτρης, συνταξιούχος, Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Θέρμης
  7. Γαζάκης Αντώνης, Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Θεσσαλονίκης
  8. Γιαννόπουλος Γιάννος, μέλος Διοικούσας Επιτροπής ΤΕΕ
  9. Γοδέβενος Γιώργος – Μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων της Εγνατίας Οδού – Μέλος ΕΑΚ
  10. Ζήκας Περικλής, Ανεξάρτητος Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Παπάγου Χολαργού
  11. Καραβάς Αντώνης, συνδικαλιστής ΕΙΝΑΠ – ΟΕΝΓΕ
  12. Κατερίνη Τόνια, μέλος ΔΣ Συλλόγου Αρχιτεκτόνων
  13. Κόνιαρης Χρήστος, μέλος του Γενικού Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ και της ΠΟΕΔΗΝ
  14. Κουρμουλάκης Γιάννης, Γραμματέας του Σωματείου Εργαζομένων ΨΝΑ
  15. Κραβαρίτης Νίκος, Αν. Γραμματέας του Σωματείου Εργαζομένων στο Αττικό
  16. Κυπραίου Μαρία, Δημοτική Σύμβουλος Δήμου Νεάπολης-Συκεών
  17. Κυπριώτης Ηλιας, Σύμβουλος Τοπικής Κοινότητας Μεξιατών Λαμίας
  18. Λαθήρας Γιάννης, Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Νεάπολης-Συκεών
  19. Μακρής Ανδρέας, Συνταξιούχος, πρώην μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΠΟΕΔΗΝ
  20. Μαλίνογλου Νίκος, Μέλος ΔΣ Σωματείου Εργαζομένων Σισμανόγλειου Νοσοκομείου
  21. Ματθαίου Θανάσης, Μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων της Εγνατίας Οδού – Μέλος ΕΑΚ
  22. Μποσινάκος Νίκος, Μέλος ΔΣ Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων 4ου Νηπιαγωγείου Πετρούπολης
  23. Νικολάου Κωνσταντίνος, Επισκέπτης Καθηγητής ΑΠΘ και Πρόεδρος του Λαϊκού Πανεπιστημίου Κοινωνικής Αλληλέγγυας Οικονομίας “UnivSSE Coop”
  24. Ντούρος Στάθης, περιφερειακός σύμβουλος Θεσσαλίας
  25. Οικονόμου Βασίλης, Γραμματέας Ένωσης Κινηματογραφιστών Βορείου Ελλάδος
  26. Παναρέτου Λευτέρης, Πρόεδρος του Σωματείου Νοσοκομείου ΕΛΠΙΣ
  27. Παντέλης Παναγιώτης, Μέλος της Εκτελεστικής Επιτροπής της ΠΟΕΔΗΝ και του ΓΣ της ΑΔΕΔΥ
  28. Παπακωνσταντίνου Γιώργος, Αναπληρωτής γραμματέας ΕΚΘ, μέλος ΔΣ ΓΣΕΕ
  29. Πασχάλη Βιβή, Μέλος του ΔΣ του Σωματείου Εργαζομένων Νοσοκομείου Ευαγγελισμός
  30. Πετρόπουλος Δημήτρης, Πρόεδρος ΔΣ ΠΟ ΕΜΥΔΑΣ
  31. Σεφεριάδης Σεραφείμ, Αναπληρωτής Καθηγητής Πολιτικής Επιστήμης, Διευθυντής του Εργαστηρίου Συγκρουσιακής Πολιτικής, Πάντειο Πανεπιστήμιο, Life Member, Πανεπιστήμιο του Cambridge (CLH)
  32. Σημαιοφορίδης Δημήτρης, Μέλος ΔΣ Συλλόγου Εργαζομένων της Εγνατίας Οδού – Μέλος ΕΑΚ
  33. Σμήλιος Ηλίας, δάσκαλος, γ. γραμματέας Ζ’ Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Θεσσαλονίκης, Δημοτικός Σύμβουλος Δήμου Αμπελοκήπων-Μενεμένης
  34. Σπαθής Μάκης, ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ
  35. Τσούτσης Κωνσταντίνος, μέλος ΔΣ Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών Μακεδονίας
  36. Χαραλαμπίδου Δέσποινα, Περιφερειακή Σύμβουλος Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας, πρώην Βουλευτής και Αντιπρόεδρος της Βουλής
  37. Χριστόπουλος Διονύσης, Αντιπρόεδρος Συλλόγου Μουσικών Φιλαρμονικής Δήμου Αθήνας 
  38. Coppinger Ruth, Βουλευτής Ιρλανδίας
Υπογραφές-ψηφίσματα Φοιτητικών Συλλόγων, Πολιτικών Οργανώσεων, Συλλογικοτήτων και Φορέων
  1. Α.Δ.Ε.Δ.Υ.
  2. ΑΝΤΑΡΣΥΑ
  3. Αντιφασιστικός Συντονισμός Αθήνα Πειραιά
  4. Βοτανικός Κήπος Πετρούπολης – Ελεύθερος Κοινωνικός Χώρος
  5. Διεθνιστική Εργατική Αριστερά (ΔΕΑ)
  6. Δίκτυο Πολιτών Παπάγου Χολαργού
  7. Επιτροπή Αγώνα Θεσσαλονίκης ενάντια στην εξόρυξη χρυσού
  8. Κίνηση Απελάστε το Ρατσισμό
  9. Κόκκινο Νήμα
  10. ΛΑΕ
  11. Λαϊκό Πανεπιστήμιο Κοινωνικής Αλληλέγγυας Οικονομίας “UnivSSE Coop”
  12. Νέο Αριστερό Ρεύμα (ΝΑΡ)
  13. Ξεκίνημα – Διεθνιστική Σοσιαλιστική Οργάνωση
  14. Οργάνωση Κομμουνιστών Διεθνιστών Ελλάδας (ΟΚΔΕ)
  15. ΠΕΝΕΝ
  16. Ποδονίφτης, Ρε(ύ)μα κριτικής των καιρών και δράσης στη Νέα Ιωνία Αττικής
  17. Σύλλογος Φοιτητών Γεωπονικού Πανεπιστημίου Αθηνών
  18. Σύλλογος Φοιτητών Μεταλλειολόγων Μηχανικών ΕΜΠ
  19. Σύλλογος Φοιτητών Μηχανικών Η/Υ & Πληροφορικής Πανεπιστημίου Πατρών
  20. Σύλλογος Φοιτητών Νομικής Σχολής Αθηνών
  21. Σύλλογος Φοιτητών Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών
  22. Σύλλογος Φοιτητών Παντείου Πανεπιστημίου
  23. Σύλλογος Φοιτητών Φιλοσοφικής Σχολής του Πανεπιστημίου Αθηνών (ΕΚΠΑ)
  24. Συνδικάτο Ιματισμού- Κλωστοϋφαντουργίας και πλεκτικής Βόρειας Ελλάδας
  25. Σωματείο Εργαζομένων ΒΙΟΜΕ
  26. POLYPHONON music productions
  27. Social Waste, Μουσικό Συγκρότημα

Η συλλογή υπογραφών και ψηφισμάτων συνεχίζεται. Πρότυπο ψήφισμα και τρόπους αποστολής υπογραφών μπορείτε να βρείτε εδώ, για να δείτε πως μπορείτε να βοηθήσετε στην εκστρατεία αθώωσης της Ειρήνης και του Ζήση δείτε εδώ.

Πηγή:http://net.xekinima.org/oi-protes-upografes-stirixis-ton-eirini-kai-zisi/?utm_campaign=shareaholic&utm_medium=facebook&utm_source=socialnetwork&fbclid=IwAR1fR5e4tl1KtkrlL_qrSWYGMuY1aeayfRe35FOh26-cwa-8MkHIEoyHD6s

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου