30.6.18

Σήμερα στο 21ο Αντιρατσιστικό Φεστιβάλ Κοινωνικής Αλληλεγγύης της Θεσσαλονίκης

Πρόγραμμα Συζητήσεων
Σάββατο 30/6
1. (χώρος συζητήσεων 3) Εξελίξεις στο Προσφυγικό: Πολιτικές Συνόρων, Νομοθεσία, Διαχείριση, Έμφυλη Βία στο Αιγαίο και τον Έβρο
Τίτλος: 
Εισηγήσεις: 
  1. Θράσος Αβραάμ, Γενικός Γραμματέας Σωματείου Εργαζομένων Μ.Μ.Ε. Λέσβου
  2. Λευτέρης Αρβανίτης, Δημοσιογράφος
  3. Μαρία Παπαδοπούλου, Αντιρατσιστική Πρωτοβουλία Θεσ/νίκης
  4. Μέλος της συνέλευσης του RADical Pride
Διοργάνωση: Αντιρατσιστική Πρωτοβουλία Θεσσαλονίκης, ΚΕΕΡΦΑ, Radical Pride
Ημέρα: 30/6
2. (χώρος συζητήσεων 2) Τίτλος: Μέση Ανατολή. Η ιμπεριαλιστική επιθετικότητα και ο κίνδυνος ενός γενικευμένου πολέμου
Εισηγήσεις
1. Οζάλ, Πρωτοβουλία για τη Ροτζάβα
2. Σοφία Καρασαλίδου, πρόεδρος του Ζ' Συλλόγου Εκπαιδευτικών Π.Ε. Θεσσαλονίκης
3. Παναγιώτης Μαυροειδής, μέλος του ΠΣΟ της ΑΝΤΑΡΣΥΑ
4. Πάνος Πέτρου, ΛΑΕ
5. Δημήτρης Παυλίδης, ΚΚΕ (μ-λ)
6. Ντίνος Παντελίδης, Εκπαιδευτικός, μέλος αποστολής «Ένα Σχολείο για τη Γάζα»
Ημέρα: 30/6
Διοργάνωση: ΑΝΤΑΡΣΥΑ, ΛΑΕ, ΚΚΕ (μ-λ), ΟΚΔΕ, Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στη Ροτζάβα
3. (χώρος συζητήσεων 1) Τίτλος: Η δημοκρατία στη μέγγενη της ευρωπαϊκής νεοφιλελεύθερης ολοκλήρωσης 
Εισηγήσεις: 
1. Νίκος Χουντής, ευρωβουλευτής ΛΑΕ
2. Παναγιώτης Λίλλης, Κομμούνα-Ινστιτούτο κοινωνικής, οικονομικής και ιστορικής έρευνας
3. Μαριάννα Τσίχλη, Μαρξιστικός Χώρος Μελέτης και Έρευνας ΜΑ.ΧΩ.Μ.Ε.
Διοργάνωση: ΛΑΕ, Κομμούνα-Ινστιτούτο κοινωνικής, οικονομικής και ιστορικής έρευνας, Μαρξιστικός Χώρος Μελέτης και Έρευνας ΜΑ.ΧΩ.Μ.Ε.
Ημέρα: 30/6
4. (χώρος συζητήσεων 4) Τίτλος: Εξορύξεις χρυσού- πετρελαίου. Επιπτώσεις στην υγεία
Εισηγήσεις:
1.μέλος του Κοινωνικού Ιατρείου Αλληλεγγύης Θεσσαλονίκης
2. Gjorgi Tanushev, μέλος της οργάνωσης «Υγιής Κοιλάδα ενάντια στα μεταλλεία της περιοχής Strumica» 
3. Μέλος της πρωτοβουλίας Πρέβεζας ενάντια στις εξορύξεις 
Παρεμβάσεις από επιτροπές ενάντια στην εξόρυξη χρυσού στη Χαλκιδική
Διοργάνωση: Κοινωνικό Ιατρείο Αλληλεγγύης Θεσσαλονίκης
Ημέρα: 30/6
5. (χώρος συζητήσεων 6) Τίτλος: Τρομοδικαιοσύνη, δικαστικές αυθαιρεσίες και πολιτικές διώξεις
Εισηγήσεις:
1. Χρήστος Αβραμίδης, δημοσιογράφος, Αναμέτρηση
2. Χρήστος Μπακέλας, δικηγόρος, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα
3. Κώστας Παπαδάκης, δικηγόρος
Διοργάνωση: Αναμέτρηση, Αριστερή Ανασύνθεση, Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα, Δικτύωση για τη Ριζοσπαστική Αριστερά, ΟΝΡΑ, ΑΡΚ
Ημέρα: 30/6
6. (χώρος συζητήσεων 5) Τίτλος: Τσακίζουμε τους νεοναζί- Γκρεμίζουμε την Ευρώπη φρούριο
Εισηγήσεις:
1. Στέλιος Νκητόπουλος, δημοσιογράφος
2. Αλεξάνδρα Πολιτάκη, πολιτική επιστήμονας
3. Κώστας Τορπουζίδης, δικηγόρος, ΚΕΕΡΦΑ
Διοργάνωση: ΚΕΕΡΦΑ
Ημέρα: 30/6


Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου